celik-kontruksiyon-1

Çelik Kontrüksiyon

Çelik kontrüksiyon özellikle inşaat sektöründe kullanılan bir yapı tekniği olarak tanımlanabilir.  Bu teknik sayesinde bir bina inşa edilirken, binanın zemin, çatı ve duvarları desteklenirken çok katlı binaların ve gökdelenlerin yapımını da kolaylaştırmaktadır. Çelik kontrüksiyon sayesinde binaların taşıyıcı sistemlerinin tamamı çelikten üretilerek binalar depreme dayanıklı şekilde inşa edilebilmektedir. Bu sebeple de özellikle deprem oluşma riskinin yüksek olduğu bölgelerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüm bunların yanında çelikten üretilen taşıyıcı sistemlerin kullanım alanları oldukça geniştir.

Bir alaşım türü olmasına rağmen, alaşım içeriğinde yer alan maddelerin oranları değiştirilerek daha esnek yapıda çelik üretilebilmektedir. Çelik yapılar ahşap ya da betonarme yapılara kıyasla daha dayanıklı olduğundan taşıyıcı sistemler kurulurken tercih edilmektedir.

Çelik kontrüksiyon ürünleri depreme dayanıklı, sağlam, ekonomik ve uzun ömürlü ürünlerdir. Tüm bunların yanında  belirli bölümlerinin tamamının kaldırılması ya da tüm yapının demonte edilerek başka bir yere taşınması ve tekrar monte edilmesi oldukça kolaydır.

Çelik Kontrüksiyon Kullanım Alanlar Nelerdir?

Çelik kontrüksiyon kullanım alanları betonarme yapılara kıyasla sağladığı avantajlardan dolayı oldukça geniştir. Esnek, kolay kurulup monte edilebilen çelik konstrüksiyon ürün grupları dayanıklı olmalarından dolayı uzun ömürlü kullanım sağladığından ekonomik açıdan da tasarruf etmenizi kolaylaştırır.

 • Tüm inşaat sektöründe,
 • Sanayi tesislerinin kurulumunda,
 • Tüm alt ve üst geçit yapılarında,
 • Otomobil üretiminde,
 • Uçak hangarlarında,
 • Hayvan barınaklarında,
 • Geçici olarak kullanılacak tesislerde,
 • Çelikten yapılan depolama alanlarında,
 • İmalathane ve atölye yapılarında,
 • Yüksek basınca dayanıklı tank ve boru hatlarında,
 • Atölye ve imalathane yapımında,
 • Bazı depolama alanlarının yapımında

çelik kontrüksiyon malzemeleri kullanılmaktadır. Çelik taşıyıcı sistemlerin betonarme ya da ahşap yapılara oranla daha fazla tercih edilme sebeplerinin başında çelik konstrüksiyon sistemlerinin pratik, hızlı ve kolay şekilde kurulabiliyor olması gelmektedir.

Yapının pratik ve kolay şekilde kurulabilir olmasının yanında çelik konstrüksiyon kullanılarak yapılan yapılar depreme karşı daha dayanıklı ve güvenli yapılar olduğundan daha çok tercih edilmektedir.

Sistem Platform Çelik Kontrüksiyon Tercih Edilme Nedenleri

Sistem Platform Çelik konstrüksiyon ürünlerinin tercih edilme nedenleri arasında, kurulacak sistemin zaman içinde ihtiyaca göre özelleştirilerek yeniden uygulanabilir olması tercih aşamasındaki en önemli etmenlerin başında gelmektedir. Çelik konstrüksiyon ürünleri ile ilgili tüm sorularınız için bizimle iletişime geçerek daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.

Tüm bunların yanında Sistem Çelik konstrüksiyon ürünleri;

 • Özellikle inşaat sektöründeki yapılarda hafifliği, dayanıklılığı ve esnekliği sayesinde tercih sebebi olmaktadır.
 • Çelik yapılar, betonarme yapılara göre 5 kat daha dayanıklı olduğundan, kullanıldığı yapıların taşıdığı yükü azaltır. Esnek olmaları ise darbelere karşı dayanıklılık sağlar.
 • Yılların vermiş olduğu deneyim ile üretilen ürünlerin kalitesi ve depreme dayanıklı olması kullanımını artırmaktadır.
 • İnşaat sektöründe gerçekleştirilen uygulamalar için çelik konstrüksiyon ürünleri, kolay takılıp sökülebilmesi, proje bazında özelleştirilebilmeleri ve maliyet tasarrufu açısından pratik çözümler sunduğundan daha çok tercih edilmektedir.
 • Sistem Platform Çelik konstrüksiyon ürünleri %100 geri dönüştürülebilir olduğundan doğaya, insana ve çevreye duyarlıdır.
 • Çelik konstrüksiyon ürünleri özellikle yıldırım düşmesi ve yangın gibi doğal afetlere karşı da koruyucu ve önleyici özelliğe sahiptir.

Hammadde Çeşitleri

Çelik konstrüksiyon yapımında hammadde olarak çelik, paslanmaz çelik ve diğer metal ürünleri karıştırılarak kullanılmaktadır. Kullanımda karıştırılan alaşım maddeleri, çelik konstrüksiyona esneklik ve dayanıklılık sağlar.

Kaplama Çeşitleri

Sistem Platform Çelik konstrüksiyon ürünleri; depreme dayanıklı, sağlam, montajı kısa sürede yapılabilen, demonte üretilebildiğinden sökülerek taşınabilen, çevre dostu, ekonomik ve uzun ömürlü ürünlerdir. Çelik yapılarda sıcak daldırma galvaniz, elektro galvaniz, elektrostatik boya, eloksal kaplama çeşitleri ürünlere uygulanmaktadır.

Çelik yapılarda kullanılan çelik galvaniz kaplama sayesinde çürüme ve paslanma meydana gelmez. Bununla birlikte çelik konstrüksiyon ürünlerinde uzun süreli kullanımlarda dahi çatlama oluşmaz.